Gå till innehåll
SVENSK VOLLEYBOLL

Klubblags-SM 2025: 29 lag redo för fajt om sista slutspelsplatserna

Helgen 24-25 maj vankas det beachvolleyfest i och runt toppmoderna The Beach i Huddinge! Rekordmånga lag är med i den tuffa kampen om de sex sista platserna i 2025 års upplaga av Klubblags-SM. Mästerskapsfinalen står sedermera i Norrköping 27-29 juni som en del av Riksidrottsförbundets SM-vecka.

Snabblänk:

Härlig inramning när 2024 års Klubblags-SM avgjordes i Västerås. Foto: Maria Dahlin

KLUBBLAGS-SM 2025

KVALET: 24–25 maj, The Beach, Huddinge
SM-TÄVLINGEN: 27–29 juni, Folkparken & Centralbadet, Norrköping 
SNABBA FAKTA: 39 lag totalt • Minst 156 spelare • 10 lag direktkvalificerade för SM • 29 lag kvalar om 6 sista slutspelsplatserna

Det blir full fart och hög puls på The Beach i Huddinge när lag från hela landet gör upp om de återstående platserna till Klubblags-SM 2025. Två dagar av intensiv beachvolley väntar i kvalturneringen, som fungerar som sista anhalt innan finalspelet i Norrköping 27–29 juni.

– Satsningen på klubblagsformatet har verkligen gett resultat. Vi gläds över intresset och hur tävlingen fått fäste. Det märks hur klubbarna satsar och engagerar sig och det är ännu ett styrkebesked för svensk beachvolley, säger Anton Andersson, evenemangsansvarig projektledare på Svenska Volleybollförbundet.

2025 års mästerskap samlar totalt 39 klubblag och minst 156 spelare. Tio av lagen är redan direktkvalificerade för slutspelet. Dessa är:

  • Dam:  1. Göteborg BC, 2. The Beach, 3. Malmö BC, 4. Play 4 Life Beach Club, 5. KFUM Norrköping Volley (arrangör)

  • Herr:  1. Göteborg BC, 2. The Beach, 3. Slow Down Beachvolleyklubb, 4. Sollentuna VK, 5. KFUM Norrköping Volley (arrangör)

Helgens kval ska nu hjälpa oss göra SM-tävlingens startfält komplett med ytterligare sex klubblag; tre damsidan och tre på herrsidan. Utöver SM-platser står både ära och stora skopor prestige på spel.

Följande föreningar finns representerade med klubblag i kvalturnerings startfält:

  • Dam: Fyrishov BC, Göteborg BC 2, Habo Wolley, Hästhagen IF, IKSU Beach, Jönköpings BC, Kronan VBK, Malmö BC 2, Slow Down, Sollentuna VK, Solna VBK, Stöcke IF, Södertelge VBK, The Beach 2

  • Herr: Fyrishov BC, Göteborg BC 2, Habo Wolley, Hästhagen IF, IKSU Beach, Jönköpings BC, Linköping Beach AC, Lunds VK, Malmö BC, Play 4 Life BC, Slow Down 2, Sollentuna VK 2, Södermalms VBK, Södertelge VBK, The Beach 2

– The Beach är en perfekt arena för vårt stora kval och ger grymma förutsättningar och härlig atmosfär. Det blir verkligen spännande att se vilka lag som tar chansen och bokar plats i SM-turneringen, säger Anton Andersson.

Spelscheman och resultat rapporteras här! Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Följ händelseutvecklingen på plats hos The Beach!

Vi önskar arrangören och de deltagande lagen lycka till med beachvolleybravaderna. Vi ses i sanden!

Tidplan och Deadlines

  • 12 mars: Anmälan öppnar
  • 22 april: Digitalt infomöte
  • 4 maj: Deadline för klubbyte
  • 4 maj: Anmälan till kvalet stänger
  • 5 maj: Antal kvalspelsdagar bestäms
  • 6 maj: SM-kvalificerade topplagen avslöjas – kvaltävlingens startfält presenteras
  • 11 maj: Deadline för att ange spelare.
  • 24–25 maj: Kvaltävling i The Beach, Stockholm – komplett SM-startfält fastställs
  • 27–28 juni: SM-tävling i Folkparken i Norrköping
  • 29 juni: Klubblags-SM-finaler på Centralbadet i Norrköping

LÄNKAR

Spelschema & resultat kvaltävling till Klubblags-SM Länk till annan webbplats.
Hemsida för Klubblags-SM Länk till annan webbplats.
Riksidrottsförbundets officiella sajt för SM-veckan Länk till annan webbplats.
Norrköpings eventsajt Länk till annan webbplats.

FRÅGOR & SVAR

Anmälan öppnade onsdagen den 12 mars och stängde söndagen den 4 maj. Den 6 maj avslöjas direktplatserna till Klubblags-SM, samtidigt som kvaltävlingens startfält fastställs.

Kvaltävlingen avgörs helgen 24–25 maj i The Beach i Huddinge i södra Stockholm.

SM-tävlingen avgörs i Folkparken och på Centralbadet i Norrköping under tre speldagar, 27–29 juni.

Alla medlemsföreningar får delta förutsatt att de kan ställa upp med klubblag som uppfyller kraven i tävlingsbestämmelserna. Varje förening får ställa upp med ett klubblag per tävlingsklass, dvs ett på damsidan och ett på herrsidan, där varje klubblag består av 4–6 licensierade spelare och max två coacher. Klubbar som efter att anmälan stängt, erhåller direktplatser till SM-tävlingen kommer erbjudas att delta med ett andralag i kvalet. Andralaget får då inte innehålla någon av föreningens 4
högst rankade spelare.

Ett klubblag består av 4–6 spelare och upp till två coacher. Samtliga spelare måste ha beachvolleylicens i klubben de representerar från att anmälan stänger (4 maj) till att Klubblags-SM är avgjort (29 juni). Inom klubblaget formeras i sin tur två ”vanliga” beachvolleylag med två spelare i varje. Vid anmälan anges spelarna i klubblaget, men spelarbyten inom föreningen är tillåtna till och med dagen innan tävlingen startar.

Upplägget känns till viss del igen från andra sammanhang, så som det europeiska OS-kvalet. Varje klubbmatch mellan två föreningar avgörs i ett ”bäst av tre-format” efter följande modell:

  • Match 1: Förening A:s förstalag möter Förening B:s förstalag i en full beachvolleymatch.
  • Match 2: Förening A:s andralag möter Förening B:s andralag i en full beachvolleymatch.
  • Match 3 (om ställning 1–1 i matcher): ”Golden set” – en tredje och direkt avgörande match som avgörs i ett enda set till 15 poäng. I det avgörande setet får inte de båda spelarna ha deltagit (startat eller blivit inbytta) i samma beachvolleymatch under klubbmatchen, utan en ny konstellation måste spela.

    Föreningarna utser själva sina första- och andralag inför varje match (inga krav på inbördes ranking).
    En förening representeras av 4-6 spelare.
    I match 1 & 2 är ett byte per match tillåtet (bytet kan också reverseras).

Alla spelare får delta i Klubblags-SM förutsatt att de - från att anmälan stänger (4 maj) till att SM är avgjort (29 juni) - har beachvolleylicens i den förening de är anmälda att representera.

Ja, samtliga spelare måste ha beachvolleylicens i klubben de representerar från att anmälan (4 maj) stänger till att klubb-SM är avgjort (29 juni). Ska en spelare göra en övergång från en klubb till en annan måste den alltså vara genomförd senast den 4 maj.

Kvaltävlingen avgörs på The Beach, Stockholm, 24–25 maj och har upp till 16 klubblag per klass (klubblagsranking avgörs vid full anmälan). Tävlingen spelas på en eller två dagar. Max ett klubblag per klubb och klass får delta i kvaltävlingen.

Spelupplägget är först gruppspel och därefter ett slutspel med singeleliminering. Till slutspel går minst två klubblag från varje grupp.

Efter avslutad turnering kvalificerar sig de tre främsta lagen i varje klass för SM-tävlingen. Om lokalarrangören för SM-tävlingen inte har anmält ett klubblag i en klass går den SM-platsen till klubblaget som slutade på fjärde plats i kvalet.

SM-tävlingen avgörs i Folkparken och på Centralbadet i Norrköping 27–29 juni som en del av Riksidrottsförbundets multisportevent SM-veckan sommar. Åtta klubblag per klass kommer där och då göra upp över tre speldagar om att bli Sveriges mästarklubb i beachvolley.

Fyra klubblag per klass direktkvalificeras för SM-tävlingen baserat på ranking, medan resterande tre klubblag vaskas fram via kvaltävlingen i The Beach, Stockholm, helgen 24-25 maj. Om lokalarrangören för SM-tävlingen inte har anmält ett klubblag i en klass går den åttonde SM-platsen till klubblaget som slutade på fjärde plats i kvalet.

Spelupplägget är först gruppspel och därefter ett slutspel med singeleliminering. Till slutspel går minst två klubblag från varje grupp.

Klubblagsrankingen är per klass och är summan av klubbens 4 bästa spelares ranking i seniorbeachvolley, d.v.s plats på rankingen (inte poäng). Detta utgör rankingen för klubben och klubbens förstalag. Rankingen för en klubbs andralag är summan av rankingen för spelare 5-8. Spelare med 0 poäng (som därför inte syns på rankinglistan) har rankingen på förstaplatsen efter alla med 1 poäng.

Exempel: Om en klubb har de spelare som är rankade 1:a, 3:a, 4:a och 8:a på SVBF:s beachvolleyranking blir dess klubblagsranking 1+3+4+8 = 16. Ju lägre totalsiffra, desto bättre chans har klubblaget att rankas högt.

Ja, spelare som deltar i Klubblags-SM erhåller individuella beachvolleyranking enligt skalan för SBT 4*. Spelare som deltar i kvaltävlingen får beachvolleyrankingpoäng enligt skalan för SBT 3*. Alla spelare inom samma klubblag erhåller samma antal individuella rankingpoäng efter avslutad tävling.

Ja, Klubblags-SM genererar svenska beachvolleyrankingpoäng enligt skalan för SBT 4*. Kvalet dito enligt skalan för SBT 3*. Detta gäller endast spelare som har startat en beachvolleymatch som vunnits. Spelare som varit avbytare eller inte vunnit får poäng enligt samma skalor, men samma poäng som klubbarna som kom sist i tävlingen.

Fler nyheter

Publicerad: 2025-05-21

Senast uppdaterad: 2025-05-31

Sponsorer