NEVZA Beach Sweden 2025: Blågult utmanar om topplaceringarna i hemmasanden
31 oktober - 2 november avgörs 2025 års upplaga av Nevza Beach Sweden i Göteborg - årets sista deltävling på den nordeuropeiska beachvolleytouren.

Foto: Kai Piluschewski.
Fredag 31 oktober är det dags! 32 av Nordeuropas vassaste beachvolleylag (16 dam, 16 herr) kliver där och då ner i sanden i Beach Center Göteborg, världens största beachvolleyhall, för att göra upp om ära, rankingpoäng och prispengar i årets sista Nevza Beach-tävling.
Traditionsenligt sammanfaller det med den stora turneringshelgen Halloween Cup som samlar närmare 400 spelare i blandade breddtävlingar på de totalt 16 inomhusbanorna i Beach Center. Snacka om beachvolleyfest!
Möjligheterna till blågula framgångar på hemmaplan är dessutom stora. Hela elva svenska lag återfinns i startfältet; sex i damklassen och ytterligare fem bland herrarna.
– Vi ser fram emot spännande matcher och inspirerande underhållning för publiken. Alla spelare, funktionärer och publik välkomnas till lördagskvällens Halloweenfest på Beach Center, säger Anneli Friborg, tournament director på arrangerande Göteborg Beachvolley Club (GBC).
– Som arrangör är vi både stolta och glada att bidra till att skapa tävlingsmöjligheter för svenska spelare; en chans att sparra mot internationellt motstånd på hemmaplan och att samla på sig både erfarenhet och viktiga rankingpoäng. Se bara på förra årets vinnare i Nevza Beach Sweden på herrsidan, Jacob Hölting Nilsson och Elmer Andersson, som idag - endast ett år senare - är uppe i absoluta världstoppen, konstaterar Anneli vidare.
Elva svenska lag i startfältet
Hölting Nilsson/Andersson finns inte med i år. Efter att ha tagit karriärens första seger på världstourens högsta nivå i Sydafrika så sent som förra veckan förbereder sig duon nu för sitt allra första världsmästerskap på seniornivå, som väntar i november i Australien. Sverige finns ändå väl representerat: totalt elva blågula lag – sex dam- och fem herrlag – kliver in i årets NEVZA Beach Sweden.
På herrsidan får vi bland annat se arrangerande Göteborg Beachvolley Clubs Stefan Andreasson i team med Malmö BC:s Anton Andersson, vilka kliver in som förstaseedade.
Ytterligare en spännande duo på startlinjen är ett göteborgspar som tilldelats wild card. Rutinerade Alexander Herrmann – tidigare medaljör på NEVZA och tourvinnare i Sverige samt välkänd GBC-produkt med ett stort hjärta för sporten – ställer upp med den unge och lovande Valdemar ”Valle” Jacobsson Orrbeck, även han fostrad på GBC. Valle har redan samlat erfarenheter på den internationella scenen tidigare i år när han i somras deltog i Beach Pro Tour Futures i Malmö tillsammans med Alexander Annerstedt. Kombinationen av Herrmanns rutin och Valles fräscha fart och mod kan mycket väl bjuda publiken på högklassigt underhållning på hemmasanden.
På damsidan är det också svenskt högt upp i seedningslistan. Juste Derkintyte (Play 4 Life) och Ellen Lindqvist (GBC) går in som tredje lag, medan förra årets silvermedaljörer Fanny Åhman (Stöcke IF) och Helene Jernbeck (Slow Down Beachvolley) återvänder, men med nya partners. Åhman paras ihop med Isabelle Reffel (Lidingö SK), och Jernbeck tävlar tillsammans med Sara Cavretti (The Beach).
Norges Pavlova/Fosseli toppar listan på damsidan.
Här nedan listar vi samtliga svenska lag som deltar:
Damlag:
3. Derkintyte (Play 4 Life BC) / Lindqvist (Göteborg BC)
6. Johansson (Malmö BC) / Rudberg (Göteborg BC)
10. Sahlberg / Bergholm (Göteborg BC)
12. Reffel (Lidingö SK) / Åhman (Stöcke IF)
13. Jernbeck (Slow Down Beachvolley) / Cavretti (The Beach)
14. Eriksson (The Beach) / Mierzejewska (Göteborg BC)
Herrlag:
1. Andreasson (Göteborg BC) / Andersson (Malmö BC)
10. Grahn / Isaksson (Slow Down Beachvolley)
11. Appelgren / Wijk Tegenrot (Göteborg BC)
15. Herrmann / Jacobsson Orrbeck (Göteborg BC)
16. Algulin (Team Valla) / Zethson (Habo Wolley)
Så följer du tävlingen!
Nevza Beach Sweden upplevs bäst på plats i Beach Center i Göteborg.
Tävlingen livestreamas också från början till slut på volleytv.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.. Befintliga kunder kan se alla matcher utan extra kostnad.
Följ Svensk volleyboll och GBC på Facebook och Instagram för uppdateringar.
Spelschema och resultat uppdateras löpande på följande sidor:
Damer Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Länk till annan webbplats.Herrar Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Vi önskar deltagande lag och lokalarrangören Göteborg Beachvolley Club med funktionärer lycka till med beachvolleybravaderna!
Övergripande program
Fredag 13:00-21:00 | Gruppspelsmatcher
Lördag 12:00-16:00 | Round of 16
Lördag 16:00-20:00 | Kvartsfinaler
Söndag 09:00-13:00 | Semifinaler
Söndag 13:00-15:00 | Bronsmatcher
Söndag 15:00-17:00 | Finaler
Om NEVZA
NEVZA (The North European Volleyball Zonal Association) utgör samlingsorganisationen för de nordeuropeiska volleybollförbund som är anslutna till Europeiska Volleybollförbundet (CEV). Inom ramen för NEVZA samverkar förbunden och arrangerar tävlingar inom både beachvolley och volleyboll för såväl landslag som klubblag på ungdoms- och seniornivå.
Om GBC & Beach Center
Beach Center är världens största beachvolleyhall och ägs av Göteborg Beachvolley Club. Här finns 16 inomhusplaner och ytterligare 12 banor utomhus, samt restaurang, strandbar och gym.
.png)
Foto: Johan Almblad.